Aby naše služby byly co nejkvalitnější a náš zákazník co nejspokojenější, používáme pouze kvalitní materiály a komponenty, které splňují všechny nároky na životnost a bezzávadnost nabízených výrobků.
Tesařské práce
Mezi základní tesařské práce patří výroba a položení nosných konstrukcí střech. Dřevěné tesařské konstrukce se skládají z jednotlivých dílů, které při montáži vytvoří pevný stabilní celek. Aby konstrukce byla stabilní, používáme kvalitní řezivo, které musí být bez vad a napadení biologickými nebo hmyzími škůdci. Dále záleží na kvalitním a odborném provedení spojů aby nedošlo k deformaci dřevěných konstrukcí. Proto musí být s maximální přesností provedeno slícování, aby nebyly oslabeny průřezy nosných prvků.
Při opravách a rekonstrukcích, kdy není již možné opravovaný prvek vyměnit, například při opravě památkově chráněného objektu, je třeba provést co nejmenší zásah do původní konstrukce a proto se provede délkové nastavení dřeva pomocí vložek a příložek.
Při plátování musí být dřevo v podélném směru, aby se oba prvky dotýkaly jak čely, tak i podélnou plochou a právě tato plocha se nazývá plát. K zajištění spoje, aby nedocházelo k vybočení jednoho nebo obou prvků, se používají hřebíky, vruty, svorníky nebo kolíky.
Nejčastějším spojem, který se používá pro spojení dvou dřev je tesařský spoj pomocí čepu a dlabu, používá se pro svislé a šikmé nosné sloupky u krokví apod.
Nejjednodušším spojením dvou prvků je tzv. lípnutí, kdy se čela prvků k sobě přiloží a zabezpečí tesařskými skobami nebo příložkami.
Krovy se vyrábí podle druhu střechy, kterou dům bude mít, to znamená, že se zhotoví buď krov na plochou střechu, šikmou a nebo na strmou střechu. Sklon krovu je závislý na rozpětí budovy a je udán v projektové dokumentaci podle výšky střechy (hřebene) a úhlu, který svírá rovina krokví a s rovinou podlahy. Nosné konstrukce vyrábíme pro různých druhů střech, v dnešní době, pokud to možnosti stavby dovolují, zhotovujeme krovy pro mansardové střechy. U těchto novodobých staveb je kladen důraz na ekonomickou stránku, střechy se realizují především na stávajících budovách. Podkrovní byty jsou velice moderní a atraktivní díky právě konstrukčním řešením nosné konstrukce. U této půdní nástavby je ale nutné provést statické posouzení nosných stěn a stropů, musí se zohlednit požadovaná světlá výška a provést úprava vodorovných krovových konstrukcí, zejména se jedná o zvednutí horních kleštin a středních vaznic nebo o odstranění části vazného trámu u plných krovových vazeb.
U dřevěné nosné střešní konstrukce mansardového typu se používají příhradové vazníky, které se vyrábějí z dřevěných deskových přířezů, vyrábí se individuálně podle typu mansardové střechy.
V dnešní době pro zastřešování staveb představují nejmodernější technologii dřevěné vazníkové konstrukce, které postupně vytlačují klasické krovové konstrukce. Mezi nejrozšířenější technologie patří spojování pomocí styčníkových plechů s prolisovanými trny. Jejich navrhování usnadňuje moderní výpočetní software, který naše firma vlastní. Výhodou této technologie je, že vychází z kvalitního návrhu, který zajistí mimo jiné i značné finanční zvýhodnění oproti klasickým krovům.
Opravy stávajících krovů
Vždy platilo a bude platit, že krov je základ pevné střechy. Ať již se jedná o konstrukci trámového krovu nebo moderní způsob vazníkové konstrukce, obojí musí splňovat své základní poslání, kterým je pevnost, hutnost a odolnost zatížení proti povětrnostním vlivům. Konstrukční řešení se musí odvíjet od druhu stavby. Největším nepřítelem krovu je čas a pokud byl krov již dříve vyroben nekvalitním provedením a zanedbána jeho údržba, tím se jeho životnost samozřejmě zkracuje. Pokud se kdekoliv a na jakémkoliv místě krovu objeví závada, je nutné ji bezpodmínečně odstranit samozřejmě za předpokladu zachování statiky, pevnosti a únosnosti krovu. Většinou dochází k vybočování příčných vazeb a k postupnému uvolňování spojů.. Poškozené krovové prvky je třeba vyměnit za nové. K poruše krovu může dojít například při změně typu střešní krytiny, nebo že na výrobu krovu bylo použito nevyzrálého nebo nekvalitního dřeva, které mění svoje složení vlivem klimatických podmínek. Napomoci tomu mohou i různí škůdci, ale i zanedbaná údržba dřeva apod. K poruchám krovu může dojít i na základě okrajových podmínek, tedy vlivem různých otřesů ze silnice. Dřevo je totiž přírodní materiál, který podléhá působení různých faktorů, jako je například světlo, hluk, teplo, mráz, napadení dřevokazným hmyzem apod.
Klasická tesařina je v dnešní době nahrazována novými technologiemi, kdy se opravené díly převáží přímo na místo opravy. Tento způsob se používá nejen u montáže nových střech, ale i při výměně původních poškozených a nefunkčních krovů.
Pokrývačské práce a klempířské práce
Pro pokrytí střech nabízíme širokou škálu klasických kvalitních pálených a betonových krytin. V naší nabídce najdete i méně tradiční vláknocementové krytiny, které se vyznačují vysokou pevností a odolností. Další vhodnou krytinou jsou asfaltové šindele s vysokou odolností a nízkou hmotností, ty je vhodné použít spíše pro lehčí střešní konstrukce.
Pokrývačské a klempířské práce jsou důležitou součástí každé stavby, bez nich nemůže dojít k dostavbě žádného objektu. Pokrývačská činnost ukončuje každou stavbu, krytina střechy, která chrání podstřešní prostory je tedy konečným výrobkem. Práce pokrývače je velmi náročná, namáhavá, ale i nebezpečná protože při pokládání střešní krytiny nebo při její opravě se pracuje v místech, která jsou laikům těžce přístupná.
Pálené tašky
Tato krytina je tradiční, odolná a odpovídá současným požadavkům i vůči životnímu prostředí, protože je zhotovena z recyklovatelného ekologického materiálu. Mezi její nejdůležitější vlastnosti patří pevnost, odolnost a dlouhá životnost. Pří výrobě klasických tašek cihlové barvy se nepoužívá žádné barvivo, dobarvování se provádí pouze u některých druhů, aby se rozšířila nabídka. Tašky mají nízkou nasákavost, dají se rovněž glazovat, mají také lesklý povrch a nechytá se na ně mech. Pálená taška se vyznačuje i vysokým tepelným odporem a dobře zvukově izoluje. Mezi zákazníky je velký zájem jak o klasické bobrovky, které se pokládají na husté i méně husté laťování, dále vlnovky nebo esovky.
Betonové tašky
Mají vysokou pevnost a lze je použít prakticky na všechny druhy střech se sklonem minimálně 17 st. Výhodou této krytiny je, že její pevnost se časem zvyšuje a tak zajišťuje dlouhodobou životnost střechy. Tento druh krytiny je zvláště vhodný do extrémních podmínek, například na horské budovy a horské chaty. Pokud je taška zhotovena v přírodní barvě, je při běžném pohledu téměř k nerozeznání od pálené tašky. Kromě klasické cihlové barvy se vyrábějí v barvě modré, višňové nebo černé. Vzhledem k tomu, že betonové tašky jsou ze všech krytin nejtěžší, vyžadují dostatečně dimenzovaný krov, proto je nelze vždy použít jako náhrada jiné krytiny.
Vláknocementové tašky
Tato střešní krytina je vyráběna z ekologicky nezávadných lisovaných desek z cementu a umělých vláken. Tašky se vyznačují otěruvzdorným povrchem, odolávají povětrnostním vlivům a usazování mechu. Dodáváme je v mnoha barvách. Nejobvyklejší je šedá barva, červená, černá nebo hnědá. Používají se jak na obytné, občanské i průmyslové stavby, na obklady štítů, ale především u staveb, kde konstrukce krovu nedovoluje vysokou zátěž. Vláknocementové tašky se mohou použít od nejmenšího sklonu střechy, přichycují se speciálními hřeby a protivichrovými sponami přímo na laťování. Pod touto krytinou musí být zachován odvětraný prostor, pak při dodržení všech stanovených opatření dosahují vysoké životnosti.
Pokud stavíte nebo budete stavět a ještě nejste úplně rozhodnuti jaký typ střešních tašek zvolit, kontaktujte nás, my vám poradíme to nejlepší řešení.
V rámci provádění klempířských činností nabízíme montáže okapů, výrobu a následnou montáž úžlabí, oplechování komínů i montáž střešních výlezů. Při provádění klempířských prací používáme materiál a výrobky z mědi, jejichž výhodou je odolnost proti korozi. Výrobky z mědi prakticky nepotřebují žádnou zvláštní údržbu. Tím, že se časem změní jejich barva na modrozelený odstín, nemění nic na jejich vlastnostech.
K výrobě okapů a svodů používáme hliník, který rovněž nerezne, má nízkou hmotnost a tím nepatrně zatěžuje konstrukci střechy.
Pokud jde o titanzinek, lze jednoznačně říci, že jde o materiál s dlouhou životností, je cenově dostupný a nenáročný na údržbu. Zinek, který tvoří hlavní součást slitiny, nesnáší trvalou a vysokou vlhkost vzduchu, pak ztrácí svoji odolnost. Zinek a titan zajišťují dobrou tvarovatelnost a navíc nemění odstín jako například měď.
Rekonstrukce a sanace střech
Pro rekonstrukci a sanaci střech neexistuje žádná šablona, tato činnosti se provádí individuálně a u každé stavby probíhá sanace podle jiného postupu. Nejprve je nutné vyhotovit posudek a na jeho základě navrhnout správné řešení. Jako první se provede podrobná prohlídka střechy, zjistí se příčiny poškození a navrhne nejvhodnější technologický postup rekonstrukce.
Rekonstrukce se provádí z důvodu poruch dřevěných konstrukcí, které mohou být způsobeny jednak vadou použitého dřeva, kterou může způsobit sukovitost, rychlá vysychavost, napadením dřevomorkou, ale také jeho nesprávným nebo nedokonalým ošetřováním. Napomoci může i špatné odvětrávání půdních prostorů apod. V neposlední řadě jde rovněž stárnutí konstrukce a tím i ke zhoršování vlastností jako je například přirozená odolnost a pružnost. Rekonstrukce krovu se provádí i po mimořádných událostech jako je například, požár, záplava atd.
Pro obnovu a zlepšení statické funkce je třeba zpevnit konstrukční celky příložkováním, což je zesílení příložkami ze dřeva, nebo vrstveného dřeva či překližkou. Používá se i protézování tesařskými spoji, kdy se podélně nebo šikmo dřevo navrtá a poté se aplikuje polymerbeton. Metodou plombování se provede lokální náhrada poškozeného dřeva a tím se uvede do původního tvaru a profilu.
Pokud se jedná o dlouhodobou rekonstrukci, provádí se provizorní podepření jako statické zajištění pomocí průvlaků ze dřeva nebo oceli.
Ve střešních konstrukcích se vyskytují problémy a poruchy v základních vrstvách střešního pláště. Tyto poruchy se vyskytují nejčastěji. Porucha hydroizolační vrstvy se vyskytuje u šikmých a strmých střech.
Rekonstrukce se provádí zpravidla u stávajících velkoplošných střešních krytin. Opravy se provádí odstraněním střešní krytiny, úpravou nosné konstrukce a novým položením krytiny s dostatečnými přesahy, případně se provede doplnění speciálními těsnícími profily.
Při opravě nedostatečné tuhosti střešních latí, je nutno odstranit stávající krytinu, včetně stávajících latí a je nezbytné provést novou konstrukci ze střešních latí.
Každá oprava probíhá současně s volbou vhodného druhu nové krytiny, včetně potřebných doplňkových vrstev ve střešní konstrukci.
Sanace stávajících dřevěných krovů, které byly napadeny škůdci, musí vždy obsahovat sterilizaci, náhradu poškozených částí konstrukce, dále konstrukční ochranu dřeva a preventivní chemickou ochranu. Provádí se podle druhu a poškození dřeva, vždy je třeba zvážit, zda je výhodnější oprava dané části nebo ohroženou část nosné konstrukce nahradit novými prvky.